Ryzyka
Informacja na temat
ryzyka inwestycyjnego
I. Brak objęcia systemem gwarancji depozytów/Ryzyko utraty kwoty pożyczki
Informujemy, że pożyczki nie są objęte systemem gwarancji depozytów ustanowionym zgodnie z dyrektywą 2014/49/UE, ani systemem rekompensat dla Inwestorów ustanowionym zgodnie z dyrektywą 97/9/WE. Oznacza to, że w razie niewypłacalności Spółki Deweloperskiej, Pożyczkodawca nie otrzyma zwrotu zainwestowanych środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Udzielenie pożyczki wiąże się z ryzykiem braku odzyskania środków. Finansowany projekt inwestycyjny znajduje się na wczesnym etapie zaawansowania – w związku z czym Inwestor musi liczyć się z ryzykiem braku uzyskania odsetek, a nawet utraty całego zainwestowanego kapitału.
II. Ryzyko zdarzeń losowych (niezależnych od Inwestora)
Na realizację projektu mogą wpłynąć zdarzenia losowe. Należy tu wymienić zdarzenia określane mianem tzw. siły wyższej (klęski żywiołowe, wojna, pandemie, czy ataki terrorystyczne). Może również dojść do niekorzystnych działań osób trzecich (np. zaskarżanie decyzji administracyjnych związanych z projektem budowlanym, czy spory z właścicielami sąsiednich nieruchomości), co mogłoby skutkować opóźnieniem realizacji inwestycji.
III. Ryzyko zmiany sytuacji na rynku nieruchomości i zmiany stanu prawnego
Na realizację projektu deweloperskiego i zysk z takiego przedsięwzięcia ma wpływ sytuacja na rynku nieruchomości. Istnieje ryzyko związane ze zmniejszeniem popytu na rynku oraz wzrostem cen materiałów i usług budowlanych. Ze względu na ewentualne komplikację okres realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego może się wydłużyć, a ostateczny zysk z przedsięwzięcia deweloperskiego być mniejszy niż zamierzony. Zmiana stanu prawnego w zakresie udzielania kredytów i polityki banków może wpłynąć na dostępność kredytów hipotecznych, co również miałoby wpływ na popyt na nieruchomości. Nie można również wykluczyć zmian przepisów niekorzystnych dla branży deweloperskiej, w tym utrudnień w pozyskiwaniu finansowania inwestycji deweloperskich. Na zysk z inwestycji mogą mieć również wpływ ewentualne zmiany prawa podatkowego, w szczególności zmierzające do zwiększenia opodatkowania zysków z takich inwestycji.
Możliwe jest również nałożenie na deweloperów dodatkowych obowiązków i zmiany przepisów zmierzających do ograniczenia zakresu i zasad funkcjonowania tzw. crowdlendingu i finansowania przedsięwzięć poprzez zawieranie korzystnie oprocentowanych umów pożyczek.
IV. Możliwe ryzyka operacyjne i ryzyka po stronie Inwestorów
Na skutek działania siły wyższej i innych okoliczności niezależnych od uczestników projektu, w tym m.in. pogorszenia się sytuacji ekonomicznej Spółki deweloperskiej, utraty płynności finansowej lub wypłacalności, ogłoszenia upadłości lub otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego istnieje ryzyko niewywiązania się Spółki deweloperskiej ze zobowiązań wynikających z zawartej z Inwestorem umowy.
V. Ryzyko inflacji
Wypłata odsetek oraz odzyskanie kapitału dotknięte są ryzykiem inflacji, które może wpływać na rzeczywisty zwrot na kapitale, lub też w sytuacjach krańcowych doprowadzić do zwrotu ujemnego, ze względu na możliwą znaczną dewaluacje wartości pieniądza
VI. Ryzyko braku możliwości wyjścia z inwestycji
Umowy pożyczki są zawierane na konkretny okres czasu, a Inwestor nie będzie uprawniony do wcześniejszego żądania dokonania zwrotu kwoty pożyczki od Dewelopera, w związku z czym Pożyczkodawca musi liczyć się z brakiem możliwości wcześniejszego odzyskania zainwestowanego kapitału.
Pomimo dołożenia przez spółką najwyższej staranności przy ocenie ryzyka planowanej inwestycji przedstawione powyżej ryzyka mogą być niewyczerpujące. Z uwagi na możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, zmian na rynku nieuwzględnionych przy dokonywaniu analizy stwierdzenia dotyczące przyszłości są obarczone ryzykiem i niepewnością.